Електронний рецепт на антибіотики
Починаючи з 01.08.2022 року, пацієнти зможуть отримати в аптеці антибіотики лише за електронним рецептом, який зобов'язаний видати лікар чи то центру первинної медичної допомоги чи то будь-який лікар лікарні - різниці немає - головне, щоб цей медичний заклад був підключений до електронної системи охорони здоров'я.
Норма щодо відпуску антибіотиків лише за призначенням лікаря в Україні не є новою, з серпня лише додається цифровий інструмент - електронний рецепт, який спростить процес виписки та відпуску рецептурних препаратів та дозволить відстежувати дані про об'єми призначень та використання антибіотиків в Україні. Електронний рецепт на антибіотики це не забаганка України, це міжнародна практика - це є звичайна практика для більшості країн світу.
Запуск електронного рецепта на антибіотики вирішить проблему неконтрольованого та нецільового використання препаратів, і головне - допоможе запобігти антибіотикорезистентності (несприятливість бактерії до антибіотика). Тому призначити антибіотик повинен виключно лікар. Тому, якщо людину щось турбує, вона має звернутися до лікаря і не займатися самолікуванням. Лише після встановлення діагнозу та виявлення конкретних симптомів, лікар призначає антибіотики та виписує електронний рецепт.
Для чого бажано мати декларацію з сімейним лікарем?
В більшості закладів існують електронні черги і прихід незареєстрованого пацієнта може створити збій графіку прийому лікарів, що викликатиме незадоволення в задекларованих пацієнтів записаних на певний час і створювати черги. Тому не полінуйтеся та оберіть собі сімейного лікаря (терапевта, педіатра).
Маршрут пацієнта за електронним рецептом на антибіотик:
Крок 1. Як вже ми зазначали, електронний рецепт можна буде отримати в будь-якого лікаря, будь-якого медичного закладу. Для отримання електронного рецепта необхідно бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров'я і ДУЖЕ БАЖАНО, як ми зазначили вище - мати декларацію з обраним сімейним лікарем або педіатром. Дуже важливо щоб у вашій декларації був вірно вказаний ваш актуальний номер телефону.
Крок 2. При погіршенні самопочуття пацієнт має звернутися до свого сімейного лікаря. Якщо ви знаходитеся на стаціонарному лікуванні або звернулися в поліклінічне відділення лікарні зверніться до вузького спеціаліста (хірурга, травматолога, офтальмолога, невропатолога та навіть до стоматолога). Після проведеного огляду та діагностики лікар внесе дані про стан здоров'я в електронну систему охорони здоров'я і зафіксує необхідні призначення у вигляді електронного рецепта.
Крок 3. Під час перехідного періоду впровадження е-рецепта на антибіотики, лікар або медсестра, після введення всієї необхідної інформації до ЕСОЗ, надрукує Вам інформаційну довідку, завірену особистим підписом та печаткою лікаря, що містить інформацію про діючу речовину препарату, дозування, тривалість лікування та рекомендації до прийому.
Крок 4. Протягом 30 днів пацієнт зможе погасити електронний рецепт у будь-якій аптеці, яка підключена до електронної системи охорони здоров'я. Для цього достатньо пред'явити інформаційну довідку фармацевту. Якщо пацієнт звернувся в аптеку яка не підключена до ЕСОЗ, фармацевтичний працівник може здійснити відпуск лікарського засобу за інформаційною довідкою (лише під час перехідного періоду до 01.01.2023 року, після планується перейти лише на СМС-повідомлення).
Які є особливості під час впровадження е-рецепта на антибіотики?
- Електронний рецепт не містить торгових назв препаратів. Пацієнт може самостійно ухвалювати рішення щодо бренду лікарського засобу відповідно до свого бюджету.
- Відпуск без рецепта буде доступним за виключенням лише на тих територіях, що знаходяться в зоні активних бойових дій або є тимчасово окупованими.
- Заклади, які на разі ще не приєдналися до ЕСОЗ, на період дії перехідного періоду та заклади в яких з технічних причин тимчасово не можна підключитися до ЕСОЗ, зможуть виписувати паперовий рецепт на відповідному бланку за формою ф-1.
- Бажана наявність декларації із сімейним лікарем (правила повинні бути однакові для всіх), однак якщо пацієнт тимчасово переїхав в інший регіон, або його сімейний лікар змінив своє місце проживання, пацієнт може звернутися до будь-якого лікаря за місцем перебування.
- При зміні номера мобільного телефону завжди повідомляйте сімейного лікаря з яким укладена декларація.
- Інформаційна довідка діє лише під час перехідного періоду (до 01.01.2023 року), після планується перехід на лише СМС-повідомлення.
Тому бажано не зволікати та підписати декларацію з сімейним лікарем КНП «ВЦПМСД» ВМР, якщо такої у вас немає.
Директор
КНП «ВЦПМСД» ВМР» Інна Соколова
|